Kluby pod naszą opieką:
Partnerzy:
szpitalpodbukami

uruchom

pc270008
        Jestem fizjoterapeutką w naszym Centrum Rehabilitacji Ortopedyczno-Sportowej Reha-Forma.
        Pragnę Paniom pomóc w ramach poradnictwa oraz rehabilitacji po operacji masktektomii.

wstzka01 Justyna Wróbel
(zobacz CV i dyplomy)


REHABILITACJA PO MASTEKTOMII


Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia po przebytej mastektomii. Jest sposobem na odzyskanie pełnej sprawności psychoficzynej. Zabieg mastektomii niesie ze sobą wiele powikłań, dlatego tak ważna jest kompleksowa fizjoterapia, aby przywrócić pierwotny komfort i jakość życia.
Oferujemy kompleksową rehabilitację po mastektomii, składającą się z:
• ręcznego drenażu limfatycznego;
• kompresoterpaii (specjalne bandażowania);
• usprawnienie kończyny górnej, przywrócenie pełnej ruchomości;
• uelastycznienie blizny pooperacyjnej;
• edukacja pacjentki na temat prewencji przeciwobrzękowej.
Terapia przeciwobrzękowa rozpoczyna się od ręcznego drenażu limfatycznego, który ma na celu udrożnić przepływ limfy w tym obszarze oraz zmniejszyć obrzęk. Uelastycznienie blizny pooperacyjnej polega na masażu poprzecznym tej okolicy oraz stosowaniu środków zmiękczających bliznę.
Usprawnienie kończyny górnej oraz przywrócenie pełnej ruchomości w tym obszarze jest niezmiernie ważne, ponieważ jako zabieg chirurgiczny mastektomia może powodować wiele niekorzystnych zmian, takich jak: ograniczenie ruchomości i zmniejszenie siły mięśniowej kończyny górnej, odstawanie łopatki, uniesienie barku czy zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego.
Stosujemy specjalne ćwiczenia, terapię manualną, techniki nerowo-mięśniowe, aby przywrócić pełną sprawność w tym obszarze.
Niezbędnym następstwem masażu limfatycznego jest leczenie kompresyjne w formie bandażowania lub też w późniejszym okresie noszenia rękawu uciskowego.
Pacjentkom zostaną udzielone szczegółowe informacje na temat tego, jak radzić sobie z obrzękiem, jak zapobiegać jego powstawaniu. Zostaną również nauczone wykonywania samodzielnego drenażu limfatycznego (tzw. autodrenażu) oraz ćwiczeń, które będą ułatwiały odpływ limfy.

DRENAŻ LIMFATYCZNY

Jest to rodzaj masażu wykonywany w celu usunięcia obrzęku limfatycznego i poprawy przepływu chłonki. Ma usprawnić krążenie limfy, a tym samym zapobiegać powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem. Służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków limfatycznych, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków, poprawia krążenie krwi, pomaga odprowadzać nadmiar wody z tkanek. Jest całkowicie bezbolesny i relaksujący, działa oczyszczająco na organizm. Zabieg wspomaga walkę z cellulitem, likwiduje obrzęk nóg.

Wskazania:

• operacje związane z usunięciem węzłów chłonnych lub uszkodzeniem naczyń limfatycznych (np. mastektomia);
• obrzęki limfatyczne pierwotne i wtórne
• obrzęki pourazowe (urazy mechaniczne, skręcenia, złamania, zabiegi chirurgiczne z przecięciem dużej ilości naczyń i węzłów chłonnych, radioterapia);
• obrzęki tłuszczowe
• obrzęki żylno-limfostatyczne, stany związane z niewydolnością dynamiczną naczyń chłonnych i żylnych (zaburzenia transportu chłonki w cukrzycy lub przewlekłej niewydolności zatorowo-zakrzepowej naczyń żylnych).
Wskazany również dla osób wykonujących pracę, która wymaga długotrwałego siedzenia lub stania.

Czym objawia się obrzęk?

• zwiększoną objętością części ciała objętych obrzekiem;
• zwiększonym napięciem skóry i utratą elastyczności skóry, ograniczonymi ruchami w stawach;
• uczuciem sztywności i ciężkości.

W jaki sposób wykonywany jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) jest wykonywany powoli (zgodnie z tempem przepływu limfy) i powierzchownie (ok. 90% naczyń limfatycznych drenujących znajduje się w tkankach położonych blisko skóry). Stosowane w drenażu techniki i chwyty mają charakter łagodny i nie powinny wywoływać dużego odczynu skóry. W czasie trwania zabiegu stosujemy również terapię ułożeniową, co zwiększa efekt drenażu.