Kluby pod naszą opieką:
Partnerzy:
szpitalpodbukami

uruchom

sezon narciarski
Chwile ekstremalnych emocji na stoku zbliżają się wielkimi krokami. Pasjonaci nart i snowboardu powinni rozpocząć przygotowania już dwa miesiące przed sezonem. Radzimy, co zrobić, aby ustrzec się kontuzji i zagwarantować sobie emocje.

Któż z nas nie lubi mknąć po ośnieżonych pagórkach, cieszyć się zawrotną prędkością i górskim pejzażem. Lecz żeby czerpać z tej aktywności przyjemność musimy pamiętać o naszym zdrowiu. Specjaliści podkreślają , jak ważne jest odpowiednie przygotowanie sprawnościowe i kondycyjne by nie obciążać układu mięśniowo szkieletowego i nie doprowadzić przez to do groźnych kontuzji. Narciarstwo i snowboard są wymagającymi formami ruchu. Kilka dni przed wyjazdem to zdecydowanie za mało czasu, by przygotować organizm do czekających go obciążeń . Optymalny czas na rozpoczęcie przygotowań do sezonu to 1 do 2 miesięcy.

„Rozruszane i rozciągnięte „ciało zwiększa nasze szanse na dobrą zabawę na stoku. Przyzwyczajone do wysiłku mięśnie grzbietu nie odmówią nam posłuszeństwa nawet po wielogodzinnym przebywaniu w pochylonej pozycji, a uda ze stali wytrzymają dłuższe i bardziej ekscytujące zjazdy.

Jak przygotować się do sezonu?
Fantazję na stoku musi poprzedzić odpowiedzialne podejście do sportu. Jesień to najlepszy czas żeby zwiększyć poziom aktywności fizycznej i przygotować się do zimowych zjazdów. W tym celu najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanym fizjoterapeutom lub trenerem . Z pewności będą oni w stanie stworzyć przygotowawczy program dostosowany indywidualnie do danej osoby. Jest to program oparty na powszechnie przyjętych regułach lecz charakter i styl jazdy , ogólne stan zdrowia , częstotliwość uprawiania aktywności fizycznej sprawiają , że do każdego trzeba podejść indywidualnie. Wytrzymałość niezbędną do całodniowych wypadów w góry można poprawić dzięki aktywności o charakterze tlenowym, o stałej, umiarkowanej intensywności, np. spokojny jogging, rolki, rower , pływanie czy zwykły spacer , który również jest ćwiczeniem aerobowym

Podczas ćwiczeń, szczególną uwagę przywiązujemy do mięśni nóg i tułowia (core stabilisation). Warto zgłosić się do specjalisty gdyż niezbędne jest dobranie ćwiczeń rozwijających wszystkie prace mięśnia (koncentryczna , ekscentryczna i izometryczną) . Odpowiedni dobrany trening zapewni ,że będziemy mieli „mocne fundamenty" . Kolejnym etapem są tzw. ćwiczenia funkcjonalne czyli rozwijające daną cechę motoryczną w oparciu na funkcji , w której ją wykorzystujemy. Np. umiejętne rozkładanie obciążeń w stawie kolanowym podczas skrętu lub zwiększenie ruchomości kręgosłupa niezbędnej przy wykonywaniu tricków na snowboardzie .

Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie rozciągnięcie mięśni . Uchroni to nas przed nieprzyjemnymi zaciągnięciami i naderwaniami mięśni i więzadeł. Warto również wspomnieć o treningu propriorecepcji podczas ćwiczeń stabilizacji funkcjonalnej. Dzięki nim zdecydowanie poprawi się nasza technika jazdy jak i wydatek energetyczny niezbędny np. do skrętu się zmniejszy przez co będziemy mogli śmigać dłużej i z większą przyjemnością , a o obawa przed kontuzją czy urazem nie będziemy już pamiętać

W przypadku siłowni, trening narciarski skoncentrowany jest na ćwiczeniach z suwnicą. W pozycji leżącej lub siedzącej, z odpowiednio dobranym obciążeniem, wykonujemy na niej przysiady. Pomocne mogą się również okazać izolowane ćwiczenia mięśni ud i pośladków wykonywane na przyrządach.

Zastrzykiem energii dla organizmu może być też trening fitness. Kondycję poprawimy dzięki ćwiczeniom TBC (Total Body Condition), które wzmacniają całe ciało oraz ABT modelującym brzuch, uda i pośladki. Amatorzy mniej fitnessowych form ruchu mogą z kolei pobawić się sztangą na zajęciach Power bar, skorzystać z Nordic Walking lub popedałować podczas Indoor cycling.

Na tydzień przed stokiem
Bezpośrednio przed wyjazdem należy skoncentrować się na intensywnych ćwiczeniach wywołujących naprzemienne skurcze ekscentryczne i koncentryczne mięśni. Doskonałym narzędziem do wywołania takich skurczów jest metoda PNF , a szczególnie jej tonika o nazwie „kombinacja skurczów izotonicznych" Godzinna praca z terapeutom zapewni nam znakomite przygotowanie , a specyfika terapii wzmocni tą część układu która jest najsłabsza. Prowadzi to do wzmocnienia całego układu .Brak tego typu ćwiczeń często prowadzi do kontuzji nawet przy bardzo małych obciążeniach , a tego na pewno nikt nas by nie chciał

Na co uważać na stoku?
Według statystyk, ponad jedna trzecia kontuzji to uszkodzenia kolana. Urazy łąkotek mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Pełni ona funkcję amortyzatora. Jeśli jest uszkodzona, staw kolanowy pozostaje bez wsparcia, co w przyszłości może zakończyć się nawet wszczepieniem endoprotezy lub niezbędna będzie plastyka stawu. Warto zatem zadbać o wzmocnienie mięśni które dzięki swojej pracy odciąża staw chroniąc go przed przedwczesnym zużyciem lub urazemPodczas wysiłku na nartach i snowboardzie angażowane są zupełnie inne partie mięśniowe niż na co dzień. Warunkuje to pozycja, którą przyjmujemy podczas zjazdu , umiejętności , styl , a nawet rodzaj sprzętu , którego używamy. Największe wyzwania czekają mięśnie ud i grzbietu.

Snowboardziści, w związku z bardziej ekstremalnym stylem jazdy oraz z faktem, iż wiązania przymocowane są do jednej powierzchni ograniczają ruchomość w stawach kończyn dolnych, dodatkowo narażeni są na kontuzje przedramienia, nadgarstka, urazy głowy i szyi spowodowane wywrotkami. Warto zatem zainwestować w kaski i ochraniacze. W przypadku ostrzejszej jazdy lub wykonywania tzw. freestyle u lub freeride u warto pomyśleć o zakupie zestawu ochraniaczy połączonych w większą całość czyli popularnych zbroi.

Od odpowiedniego przygotowania ciała do sezonu zimowego zależy nasze oraz zdrowie innych użytkowników stoku, bezpieczeństwo na stoku oraz pełna satysfakcja ze sportowych szaleństw. Bez względu na to, czy jesteśmy amatorami czy profesjonalistami, warto podejść odpowiedzialnie do zimowych rozrywek i skontaktować się ze specjalista , który przygotuje nas profesionalnie , a nie rzadko dzięki niemy dodatkowo poprawimy poziom naszych umiejętności a przez to satysfakcje z uprawiania sportu.